icon image

Rejenaratif tıp son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte önemli yol kat etmiştir. Hastalıkların teşhis ve tanısındaki gelişmeler günümüzde baş döndürücü bir hızla devam etmesine rağmen, çözümsüz bazı hastalıklardan her yıl yüzlerce hayvan etkilenmektedir. Kök hücreler bu hastalıkları tedavi etmekte bize önemli olanaklar sağlamaktadır. Dünyada da veteriner hekimlikte kök hücrelerin klinik kullanımları son yıllarda gündeme gelmiştir.

Her yıl onlarca evcil hayvan travmaya bağlı felçler nedeniyle uyutulmakta ya da zor şartlarda yaşayarak kısa zamanda yaşamını yitirmektedir. Bu tür felçlerin tedavisinde mezenkimal kök hücre kullanımı önemli bir tedavi şansı sağlamaktadır. Yine kedilerde çok sık rastlanan böbrek yetmezliğinin tedavisinde kök hücreler bir umut olmuştur. Tüm bunların yanı sıra, mezenkimal kök hücrelerin bağışıklık sistemini düzenleyici ve baskılayıcı özellikleri, otoimmun hastalıklarda, alerjilerde (atopi) de klinik kullanım imkanı sağlamaktadır. Ortopedi de eklem hastalıklarında, atlarda ve köpeklerde, tendon ve ligament hasarlarında otolog ya da allojenik kök hücreler kullanılmakta ve önemli başarı elde edilmektedir. Kedilerde çok ağrılı seyreden stomatit ve gingivitlerin tedavisinde tek gerçek tedavi şansıdır.

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ve öncülük etmeyi hedefleyen StemAnima, hasarlı dokuları onararak ve kas iskelet sistemi yaralanmalarını iyileştirerek hayvan dostlarımızın yaşam kalitesini arttırmak için çalışmaktadır. Yeni nesil tedavi biçimi olan hücresel tedaviler ile hastalıkları iyileştirmenin yanı sıra, hücreyi tedavi ederek ve koruyarak hayvan dostlarımızın yaşlılıklarını daha rahat geçirmeleri sağlanabilir, hastalık riskleri azaltılabilir.

Gelecekte hastalığı değil hücreyi tedavi etmek ve Anti-Aging programlarıyla da hücreyi hastalanmadan korumak hedeflenmektedir.

www.stemanima.com.tr adresini ziyaret edinerek veteriner hekimlik hizmetlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.