icon image

İnsan vücudunda yer alan tüm organ ve dokular hücrelerden oluşur. Bazı hücreler kendilerini yenileyebilir ve farklı hücre tiplerine dönüşebilir niteliktedir. Kök hücre olarak adlandırılan bu hücreler, kendileri için uygun olan bir çevre içerisinde çoğalma, kendilerini yedekleme, farklı vücut hücre tiplerine dönüşebilme ve vücutta herhangi bir hasar meydana geldiğinde hasarı onarıp dokuyu yenileyebilme özelliklerine sahip hücrelerdir. Vücutta pek çok yerde rezerv olarak bulunmakla birlikte başta; kemik iliği, yağ dokusu, kordon kanı ve kordon dokusundan elde edilebilmektedirler.

Ancak yaş ilerledikçe vücutta bulunan kök hücre miktarı azalır. Azalım gösteren kök hücre miktarı nedeniyle hasarlanan doku ve organlar yeterince onarılamaz hâle gelir. Bu yüzden kök hücre tedavisi, ölümle sonuçlanabilecek pek çok hastalığın, bazı kanser türlerinin ve doğumsal olarak gelen kan hastalıklarının tedavisinde oldukça önemlidir.

Çocuklarını ve aile bireylerini olası hastalılardan korumak amacı ile pek çok anne – baba doğum sırasında elde edilen kordon kanı ve kordon dokusunu saklatmaktadır. Kordon kanının saklanmasındaki temel amaç, içeriğinde bulunan kan hücrelerini yapıcı hematopoietik kök hücrelerden zengin olmasıdır. Kordon Dokusunun saklanmasındaki temel amaç ise içeriğinde yer alan mezenkimal kök hücrelerdir.

Stemcord, Türkiye’nin en büyük cGMP / cGTP merkezi olan Stembio çatısı altında, Kordon Kanı Bankacılığı alanında faaliyet göstermekte ve ailelere alanında uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

Merkezimizde hasta ve hekim bilgilendirilmesinden ürünün hastaya uygulanmasına kadar tüm süreçler özel yazılımlarla hazırlanmış Kalite Yönetim Sistemi ile izlenebilir kılınmıştır. Merkezin mevcut fiziki koşulları 7 gün 24 saat izlenebilmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

www.stemcord.com.tr adresini ziyaret edinerek kordon kanı bankacılığı, otolog ve allojenik bankacılık ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.