Türkiye’de Limbal Kök Hücre Yetmezliğine Artık Hücresel Tedavi Ürünü ile Çare Üretilebiliyor

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Barut Selver, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tez çalışmasıyla başladığı kök hücre araştırmalarını, 19 yıldır büyük bir emek ve titizlikle yürütüyor. Dr. Selver, TUBİTAK TEYDEB 1512 Girişimcilik Destek Programı kapsamında, Biyomühendis Dr. Mehmet Gürdal’la (PhD) kurduğu LimbuStem şirketi kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Şirket, kök hücre ve organ nakliyle ilgili mevzuatlara uygun nitelikteki bir kuruluş olarak gerekli laboratuvar imkanlarını karşılayan Stembio firmasıyla da iş birliği yaptı. Bu iş birliğiyle ihtiyacı olan hastalar için limbal kök hücre üretimi ve hastalara nakledilmesi sağlanıyor.

Türkiye’de geleneksel yönteme alternatif sağlayacak, kültüre limbal kök hücrelerin nakledilmesini sağlayan bu hücresel tedavi yöntemi ile ilgili olarak Doç. Dr. Özlem Barut Selver, Kurucu Ortağı Biyomühendis Dr. Mehmet Gürdal ve Stembio Kurucu Ortağı ve Genel Medikal Direktörü Prof. Dr. Utku Ateş’ten bilgi aldık.

Aşağıda yer alan bağlantı üzerinden haberin tamamına ulaşabilirsiniz.

https://ophthalmologylife.com.tr/19-yillik-arastirma-limbustem-ve-stembio-is-birligiyle-urune-donustu-turkiyede-limbal-kok-hucre-yetmezligine-artik-hucresel-tedavi-urunu-ile-care-uretilebiliyor/