Stembio Laboratuvarında Üretilen Amniyotik Membran Türkiye’de Sezaryen Kesisinde İlk Kez Uygulandı

Fetüsü saran yarı saydam ve esnek olan amniyotik membran Türkiye'de cGMP standartlarında üretildi ve sezaryen kesisi üzerinde ilk defa uygulandı.

İlk çocuğunu dünyaya getiren 39 yaşındaki annede kesi izinin en minimum şekilde kalması amaçlandı. Operasyonu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe, “Biyoteknoloji üssü Stembio Kordon Kanı Hücre ve Doku Merkezi’nden temin ederek uyguladığımız amniyotik membranın etkisine bağlı olarak, ameliyat yerinde daha az iz kalmasını bekliyoruz” dedi.

Amniyotik membran, plasentanın iç yüzeyini kaplar, amniyotik boşluğu ve fetüsü sarar. Yarı saydam ve esnek bir zar halindeki bu doku, bebeği mikroplardan korurken, bebeğin rahim içinde serbest bir şekilde büyümesini sağlar. Doğum anında anneden alınan ve işlenip uygun koşullarda saklanabilen amniyotik membran, yara ve yanıklarda biyolojik bir yama olarak kullanılır.

Aşağıda yer alan bağlantı üzerinden haberin tamamına ulaşabilirsiniz.

https://www.annebebek.com.tr/hamilelik/doguma-hazirlik-ve-dogum/-Stembio-laboratuvarinda-uretilen-amniyotik-membran-Turkiye-de-sezaryen-kesisinde-ilk-kez-uygulandi-/2280